Polub nas na facebook

[Powrot do gory]

Info

Pochodzą z Göttingen w Niemczech. Zespół powstał w 1994 roku. Na początku tworzyli go: Stefan Ude (bas), Dennis Poschwata (perkusja) i Henning Rümenapp (gitara). Grali oni hardcore polegający na walce instrumentów. Każdy z członków zespołu próbował swoich sił jako wokalista, niestety z marnym skutkiem. Dennis chcąc zaradzić problemowi skontaktował się z przyjacielem, który znał piosenkarkę (Sandra Nasic), która nie bała się pójść na całość (od spokojnego śpiewu do demonicznego wrzasku). Kiedy spotkali się z nią (1994r.) nie mogli uwierzyć, że ma tak wspaniały głos.

W 1996 r. wzięli udział w konkursie "Local Heros" organizowanym przez VIVA TV. Guano Apes zajęli pierwsze miejsce, które otworzyło im drogę do kariery. Za wygraną w konkursie nagrali debiutancki album "Proud Like A God". Odniósł on ogromny sukces w Niemczech oraz w innych krajach europejskich m.in. w Polsce. W 1999 roku 28 lutego zagrali koncert w warszawskim klubie "Proxima" podczas którego odebrali złotą płytę. Po sukcesach odniesionych w Europie przyszedł czas na trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych.

Po długim okresie koncertowania wolne chwile wypełniał im czas na odpoczynek i na pozbieranie myśli. W koncentracji zespołu pomógł wyjazd na wakacje do Danii. Po dwu letnim okresie oczekiwania w 2000r. wydali swój drugi album "Don't Give Me Names". Cały wolny czas spędzali na na promocji nowego materiału (koncerty, wywiady itp.). W 2001r. zagościli po raz drugi na Bizarre Festival w Niemczech grając dla ogromnej publiczności. Po koncercie odbył się czat z Sandrą i Henningiem.

Na początku 2002 roku pojawiły się w Internecie informacje na temat powstającego materiału na trzeci album Apesów. W sierpniu zagrali koncert z okazji 10-lecia GUN. W grudniu ujrzał światło dzienne nowy clip GA "You Can't Stop Me" (zwiastun nadchodzącego nowego albumu). Od ostatniego tygodnia grudnia do premiery singla "You Can't Stop Me" (13 stycznia 2003) organizowane były spotkania na czacie przez bmg.de z członkami zespołu. 17 stycznia odbył się koncert Guano Apes w Oberhausen transmitowany na żywo w Internecie, na którym zagrali materiał z nowej płyty.

Po trzech latach oczekiwania 3 lutego 2003 pojawił się w sklepach nowy album GA zatytułowany "Walking On A Thin Line". Muzyka na nim jest dojrzalsza i ostrzejsza od poprzedniego wydawnictwa, zaś teksty możemy traktować jak swego rodzaju "poezję". Sandra w metaforyczny sposób przedstawia problemy dotykające nas w codziennym życiu. Przez niektórych fanów WOATL jest uważany za najlepszy album w ich karierze. Pokazuje on, że Apsi stoją na wysokim poziomie w swojej dziedzinie muzycznej jaką jest "Crossover". Album w samych Niemczech sprzedał się w ponad 150 tyś nakładzie co dało mu status złotej płyty. Z wydaniem albumu rozpoczęła się duża trasa koncertowa promująca ten krążek. GA odwiedziło prawie całą Europę. Na jednym z tych koncertów został zarejestrowany materiał na album "Guano Apes Live". Dokładniej podczas koncertu w niemieckim mieście Köln, który odbył się 02.05.2003. Premiera tego albumu razem z materiałem video na płycie DVD z tego koncertu odbyła się 20 października 2003.

Rok 2004 był rokiem spokojnym jeśli chodzi o karierę Guano Apes. Zagrali zaledwie kilka koncertów, został wydany box "Single Collection" ze wszystkimi singlami GA, który od 17 maja 2004 był dostępny w Polsce. 29 listopada został wydany album "The Best of..." oraz pojawiły się zapowiedzi płyty DVD "Planet Of The Apes" podsumowującej 10-cio letnią karierę GA, która została wydana 7 lutego 2005.

W 2005 odbyła się pożegnalna trasa koncertowa z fanami. Wszystkie koncerty miały miejsce w Niemczech. Pierwszy koncert odbył się 05.02.2005 w Leipzig. Na drugim koncercie 6 lutego w Berlinie byłem razem z grupą fanów z Polski (niezapomniany koncert i wrażenia). Po tym koncercie odbyło się jeszcze pięć, ostatni był w Braunschweig 20 lutego, który zakończył ponad 10cio letnią karierę Guano Apes. Dennis z chłopakami zaangażowali się w projekt Tamoto, a Sandra w swoją solową karierę.

Tamoto jest projektem muzycznym założonym przez Dennisa i Markus’a „G-ball’a” (remixował utwory GA na singlach). Dennis ku zaskoczeniu wszystkich fanów nie gra na perkusji lecz gitarze i jest wokalistą razem z Markusem. W projekcie oprócz chłopaków z GA biorą udział: Fabio Trentini (H-Blockx), Kai Weisser, Lars Watermann w roli perkusisty, Rossi Rossberg, Clemens Matznick, Andor Arnhold, Lolita Dean, Ruben Loos.

W marcu 2005 roku Tamoto podpisało kontrakt płytowy i zabrali się do pisania utworów na pierwszy album. Po raz pierwszy na scenie zaprezentowali swoją muzykę 6 maja 2005 w Einbeck (Rock 4 Tolerance). Po tym koncercie zespół gra jeszcze wiele koncertów na lokalnych niemieckich festiwalach.

W czerwcu 2005 przyszedł czas na pierwszy singiel o tytule „Beware” i nakręcenie do niego video clipu. Teledysk prezentuje ring a na nim dwie kobiety w roli głównej. Premiera video clipu w telewizji nastąpiła 1 lipca i można go podziwiać w takich stacjach jak Viva i MTV. Po premierze w telewizji przyszedł czas na większą promocję muzyki Tamoto - podczas festiwalu „Bochum Total” (10 lipiec 2005). 18 Lipca singiel „Tamoto” można już nabyć w sklepach muzycznych. Jako ciekawostkę warto dodać, że Dennis poprowadził 27 lipca program w TV „MTV Rock Zone” (materiał wideo do pobrania w dziale download). W dniu 1 sierpnia 2005 nastąpiła premiera albumu „Clemenza”. Album prezentuje bardzo zróżnicowaną muzykę, którą można podpiąć pod alternatywny rock. Jest to całkowicie inna muzyka niż to, co prezentowali w Guano Apes. Po premierze albumu miałem okazję porozmawiać z Dennisem i wypytać się go o plany koncertowe związane z Tamoto. Na pytanie związane z wydaniem płyty w Polsce i związanymi z tym koncertami odpowiedział bardzo entuzjastycznie i z chęcią chciałby zagrać u nas („i would love to - also because we played there only one time with the apes”).

Pojawiła się duża rzesza przeciwników jak i entuzjastów twórczości Tamoto wśród fanów GA. Większość fanów zaczęła pokładać większe nadzieje w solowy projekt Sandry licząc na to, że będzie bardziej zbliżony stylistycznie do Guano Apes. Pierwszą próbkę nowej stylistyki muzycznej, w którą poszła Sandra można poznać po premierze video clipu (23 wrzesień 2005) do utworu T.Raumschmiere'a o tytule „Very Loud Lullaby”, gdzie Sandra Nasic udziela się, jako wokalistka. Jest to muzyka elektroniczna, ale bardzo przypadła do gustu fanom GA. Utwór ten jest singlem promującym album T.Raumschmiere'a o tytule "Blitzkrieg Pop".

W dniu 21 października 2005 nastąpiła premiera drugiego singla Tamoto o tytule „On My Mind”, do którego został nagrany teledysk. Jest to spokojny utwór opowiadający historię miłosną. Po premierze clipu nastąpiła jesienna trasa koncertowa w Niemczech.

W 2006 roku na jesień dowiadujemy się, że chłopaki z GA założyli nową kapelę o nazwie IO, w której pełnią takie same funkcje, co w Guano Apes z jedną różnicą, wokalistą jest Charles Simmons. Po pierwszej próbce audio zespół prezentuje się stylistycznie bardzo podobnie do Guano Apes z jedną różnicą -soulowy męski wokal. Kapela daje wiele koncertów na Niemieckiej scenie. W trakcie tego całego zamieszania z IO nastąpiła premiera płyty Guano Apes „The Lost (T)apes”, na której możemy znaleźć wcześniej nigdzie niepublikowane utwory z początków GA, kiedy jeszcze nawet nie marzyli o takiej karierze.

Na początku 2007 roku, na (jeszcze w budowie) oficjalnej stronie Sandry można odsłuchać 30 sekundowy fragment utworu zapowiadający jej solowy album, w którym słychać dużo elektronicznych sampli. W lipcu 2007 do stacji radiowych wędruje utwór Sandry „Fever”, który 13 sierpnia staje się oficjalnym singlem promującym jej album „The Signal”. Do utworu „Fever” (premiera 21 sierpień) oraz „The Name Of My Baby” zostały nakręcone clipy w sierpniu, a 14 września nastąpiła oficjalna premiera podwójnego singla. Premiera albumu odbyła się 27 września, a Sandra z tej okazji wystąpiła w niemieckim MTV podczas programu TRL. Premiera w Polsce miała miejsce 18 lutego 2008.

W 2007 roku w październiku ukazuje się zapowiedź muzyczna nowego albumu Tamoto, „Crudezza”, która zawiera 5 utworów. W raz z zapowiedzią dowiadujemy się, że Tamoto zawiesza działalność do odwołania z powodu braku czasu i innych projektów.

W raz z premierą „The Signal” Sandra z początkiem 2008 roku rozpoczyna promocję albumu i występuje m.in. w portugalskim programie „Marangos com Acucar” prezentując „Fever”. Album Sandry został bardzo dobrze przyjęty przez fanów GA, pomimo, że odbiega stylem od GA, głos Sandry to wynagradza.

Po sukcesach w obozie Sandry czas na chłopaków i premierę albumu IO „For The Masses", która nastąpiła 1 sierpnia 2008. Album bogaty jest w mocne riffy charakterystyczny dla Guano Apes z soulowym wokalem. Przed premierą albumu powstał projekt IO TV, który w krótkich materiałach wideo pokazywał, jak powstaje album i jak wygląda, życie koncertowe chłopaków. Singlem promującym album został utwór „In You”, do którego powstał video clip, którego akcja rozgrywa się w polu kukurydzy.

No i stało się, w lutym 2009 roku dowiadujemy się nieoficjalnie, że nastąpiła reaktywacja Guano Apes! Został podany Line-up festiwalu Nova rock w Austrii, na którym widniał m.in. zespół Guano Apes. Niektórzy z niedowierzaniem czytali informacje myśląc, że ktoś zrobił sobie żart pisząc, że tam wystąpią. Jednak informacje zostały potwierdzone i zostały ujawnione kolejne koncerty trasy reaktywacyjnej Guano Apes. Najbliższym koncertem naszych granic był koncert podczas festiwalu Benatska Noc w Czechach. Nie odpuszczając szansy zobaczenia ich na żywo została zorganizowana akcja wyjazdu na koncert do Czech przez fan club (cała relacja już wkrótce na stronie). Po ujawnieniu kolejnych dat nastąpiła kolejna miła niespodzianka, tym razem informacja o koncercie w Polsce podczas festiwalu Woodstock 2009, z którego relacje możecie przeczytać tutaj (w przygotowaniu). Po letniej trasie koncertowej przyszedł czas na koncerty w halach. Zima 2010 należała do koncertów na Ukrainie i Rosji. Miały odbyć się na jesień ale z powodu choroby Sandry i obaw przed świńską grypą (odwoływanie masowych imprez na terenie Ukrainy) zostały przeniesione na styczeń 2010. W styczniu też dowiadujemy się, że chłopaki zawieszają działalność IO z powodu braku czasu i innych zajęć, jak pisanie utworów na nową płytę Guano Apes!